Monology vagíny v Prostějově

Kdy: 8. listopadu 2016
Kde: Společenský dům
Vstupenky: předprodej v Kavárně ve Společenském domě (Komenského 4142/6, 775 772 333)


Hrají: Dáša Bláhová, Míša Sajlerová, Anna Polívková nebo Jitka Asterová
Režie: Irena Žantovská
Program: Výtvarné studio Jan Chaloupek
Produkce: Intimní divadlo Bláhové Dáši
Monology Vagíny přeložila Dáša Bláhová 

Hra Monology vagíny vznikla v roce 1996 pro divadlo na newyorské Broadwayi. Známé noviny New York Times krátce po uvedení otiskly následující hodnocení: „Pravděpodobně nejdůležitější kus politického divadla za poslední dekádu.“ Samotná hra se skládá z několika monologů čtených různými ženami. Každá z částí se věnuje některé z typických českých zkušeností, ať už je to láska, sex, orgasmus, menstruace, porod, ale i znásilnění nebo mrzačení. Jednotlivé kapitoly provází silné emoce - od smutku až po smích.

„Je to takové dílo, které vás dožene k úsměvu, ale i k slzám a občas vám bude běhat mráz po zádech. Je to v podstatě tragikomické, ale lidé z představení odcházejí velmi povznesení,“ popisuje herečka Jitka Asterová.

„Je to vtipné a neuctivé, soucitné i moudré dílo, které vyjadřuje ty nejhlubší ženské fantazie a obavy a zaručuje, že se po jeho zhlédnutí nikdo nebude dívat na ženské tělo ani na sex stejně jako předtím,“ doplňuje principálka představení Dáša Bláhová.

Autorka Eve Ensler vytvořila Monology vagíny na základě rozhovorů s asi 200 ženami. Nejmladší účastnici bylo 6 let. Ta s dětskou nevinností popisuje svůj zatím nezatížený vztah ke svému tělu a genitáliím. Sama Ensler se tématu vagín začala věnovat ve chvíli, kdy si podle svých slov uvědomila vzrůstající násilí vůči ženám. Z těchto aktivit vzešla též nadace V-Day. V roce 2004 přibyl k monologům ještě jeden - obsahoval zkušenosti transgender žen.

Mnohé z příběhů a odpovědí vás šokují svou samozřejmostí. Jaké to je si v seniorském věku přiznat, že jsem slovo vagína nikdy nevyslovila - natož abych si prohlédla tuto důležitou část svého těla? Dotýkat své jí jen letmo při sprchování, se zastyděním, že dělám něco nepovoleného? Nikdy neprožít orgasmus? A kdyby se vagína mohla obléknout, co by nosila? Kožené sako? Hedvábné punčochy? Baret? Tepláky? Klobouk z leopardí kůže? Monology vagíny probouzejí soucit i smích.

Podívejte se na pozvánku, která vznikla pro představení v Plzni.